Zamiatanie dróg i traktów dojazdowych, placów manewrowych, magazynowych, technicznych, a także chodników, parkingów, dróg miejskich i ulic – to zaledwie ułamek obszarów zastosowań dla zamiatarek budowlanych. Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie? Z pewnością podstawowym kryterium nie powinna być cena, bo – jak pokazuje praktyka – odmienne specyfikacje dla urządzeń budowlanych (jak zamiatarki Kovaco) i rolniczych oznaczają duże różnice w możliwościach maszyn, a także w ich trwałości.

Zamiatarka zamiatarce nierówna

Zamiatarki Kovaco zostały zaprojektowane do współpracy z maszynami budowlanymi. Co to dokładnie oznacza? Otóż mają one budowę dostosowaną do ładowarek czy koparko-ładowarek, przez co służą długo i bezawaryjnie. Wśród rozwiązań konstrukcyjnych takich urządzeń znajdują się m.in. wykorzystanie do budowy maszyn grubych, wytrzymałych blach, duża średnica robocza szczotki (minimum 600 mm) czy zastosowanie szczotki mieszanej stalowo-plastikowej, przez co będzie się ona wolniej zużywać, a sama zamiatarka upora się nawet z bardzo zanieczyszczonymi powierzchniami.

zamiatarka do koparko-ładowarki

Zamiatarki budowlane wyposażone są też w silniki hydrauliczne dopasowane do parametrów zasilania podawanych przez ładowarkę oraz adapter pływający (ważne zwłaszcza w większych maszynach), który odpowiada za optymalne dopasowanie zamiatarki do powierzchni roboczej. Do tego dochodzi jeszcze pakiet dodatkowych opcji, np. praktyczny zbiornik na zanieczyszczenia, który otwiera się hydraulicznie, zestawy spryskiwaczy z pojemnikiem na wodę, rozbudowana gama szczotek głównych i bocznych i innych.

Inaczej wygląda to w przypadku zamiatarek do maszyn rolniczych. Nie mają one wielu z tych rozwiązań – średnice szczotek są zazwyczaj mniejsze, zaś zamiast adaptera pływającego jest w nich sztywne zawieszenie. Są też one znacznie tańsze, jednak również o wiele mniej skuteczne i częściej ulegają awariom (zwłaszcza gdy pracują z np. z koparką, choć projektowane są do ciągników).
A przecież zadania, jakim sprostać musi zamiatarka, nie należą do łatwych.

Skuteczność to podstawa

Od zamiatarek oczekuje się skuteczności, i to takiej, która nie wiąże się z koniecznością wielokrotnego przejeżdżania po oczyszczanej powierzchni. Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu stalowo-plastikowych szczotek, które mają stale kontakt z podłożem, co pozwoli na efektywne odspajanie zanieczyszczeń. Z punktu widzenia operatorów istotna jest też dobra widoczność, pełna kontrola nad urządzeniem, a także zredukowanie czynności serwisowych do niezbędnego minimum.

Odmiatarka do koparko-ładowarki

Wszystkie te atuty mają zamiatarki Kovaco. W wersji standardowej są one wyposażone w trzy kółka, które idealnie dopasowują się do podłoża. Możliwość zdemontowania zbiornika na śmieci pozwala wykorzystać urządzenie do odmiatania podbudowy czy do odśnieżania. Praktycznym rozwiązaniem jest adapter do wózka widłowego. Adaptery wymienia się bardzo szybko, co szczególnie docenią ci odbiorcy, którzy podłączają zamiatarkę do koparko-ładowarek różnych producentów.

Każda zamiatarka słowackiego producenta posiada komplet przewodów hydraulicznych i elektrozawór do przełączania funkcji zamiatania i otwierania zbiornika. Do prawidłowego działania maszyny konieczne jest sprawne gniazdo 12 V (do obsługi elektrozaworu) oraz linia hydrauliczna do zasilania.

Zamiatarki Kovaco dostępne są w kilku szerokościach roboczych od 1,5 do 2,4 metra, co ułatwia dobór maszyny do specyfiki zadań, jakie będzie realizować.

Choć na rynku nie brakuje urządzeń „budżetowych”, które na etapie inwestycyjnym wypadają korzystniej niż profesjonalne zamiatarki budowlane, to jednak nie warto oszczędzać. Jeśli argument dotyczący kompatybilności z maszynami budowlanymi nie wystarczy, to może bardziej przekonująco wypadną koszty eksploatacji. A te będą z pewnością wyższe, jeśli maszyna będzie musiała wykonać kilka kursów, aby dobrze oczyścić powierzchnię.